Lašiša

Lašiša

Lašiša yra Atlanto ir Ramiojo vandenyno žuvis, pasižyminti išskirtinia rausva mėsa. Jos mėsos spalva priklauso nuo to, kuo ji minta, pagrinde, tai smulkūs vėžiagyviai ir krevetės. Ūkiuose išauginta lašiša raudoną atspalvį įgauna chemikalų pagalba. Kai kurios lašišų rūšys gali užaugti iki 1,5 metrų ilgio ir 45 kilogramų svorio.

Lašiša – itin vertinga žuvis. Joje esančios omega-3 riebalų rūgštys stiprina širdį ir kraujagysles. Vitaminai B3 (niacinas), B4 (cholinas) ir B6 (piridoksinas) gerina medžiagų apykaitą, o vitaminas E stiprina akis. Be to, 100 gramų lašišos aprūpina organizmą net dviguba vitamino D dienos norma.

Lašiša – maistinė vertė (100 g)


Kalorijos – 188 kcal

Angliavandeniai
– 0 g
Baltymai – 20 g

Riebalai
– 11 g
Mononesotieji riebalai – 3 g
Polinesotieji riebalai – 3 g
   Omega-3 – 2 630 mg
Sotieji riebalai – 2 g
Cholesterolis – 53 mg

Vitaminas A
– 52 μg

Vitaminas B1
(tiaminas) – 180 µg
Vitaminas B2 (riboflavinas) – 140 µg
Vitaminas B3 (niacinas) – 8 500 µg
Vitaminas B4 (cholinas) – 82 500 µg
Vitaminas B6 (piridoksinas) – 630 µg
Vitaminas B9 (folio rūgštis) – 20 μg
Vitaminas B12 (kobalaminas) – 3,5 μg

Vitaminas C
– 3 mg

Vitaminas D
– 11 µg

Vitaminas E
– 3 mg

Cinkas
– 0,4 mg
Fluoras – 0,6 mg
Fosforas
– 245 mg
Geležis – 0,4 mg
Kalis – 364 mg
Magnis – 27 mg
Natris – 63 mg
Selenas – 26 µg




Silkė

Silkė

Silkė – tai pilkai sidabrinės spalvos žuvis tamsia nugara. Ją galima kepti, sūdyti ir marinuoti. 

Skaityti toliau


Jautiena

Jautiena

Jautiena – tai bizono, jako, buivolo, veršelio, jaučio arba karvės mėsa. Populiariausi jautienos patiekalai – jautienos troškinys ir steikas.

Skaityti toliau


Kiauliena

Kiauliena

Kiauliena yra labai vartojama mėsa visame pasaulyje, ypač Europoje ir Kinijoje. Iš jos ruošiami įvairūs mėsos patiekalai, tokie kaip dešros, kukuliai ar šaltiena. Ją galima virti, kepti, rūkyti, sūdyti ir vytinti.

Skaityti toliau


Vištienos šlaunelės

Vištienos šlaunelės

Vištienos šlaunelės pasižymi didele maistine verte ir yra itin naudingos sveikatai. Jose gausu vitaminų ir mineralų, tokių kaip cinkas, fosforas, geležis, kalis, magnis, natris, selenas ir B grupės vitaminai. Tačiau vištienos šlaunelės neturi nei angliavandenių, nei skaidulų, todėl geriausias garnyras prie jų – salotos arba garuose troškintos daržovės.

Skaityti toliau


Vištienos krūtinėlė

Vištienos krūtinėlė

Vištienos krūtinėlė – vertingiausia vištos arba gaidžio dalis. Ji žinoma kaip dietinis maistas ir yra mėgstama daugelio žmonių. Vištienos krūtinėlės patiekalai paruošiami greitai, yra skanūs ir juos taip pat mielai valgo vaikai ir senoliai. Patys sveikiausi – vištienos krūtinėlė ant grilio ir virta vištienos krūtinėlė.

Skaityti toliau


Ešerys

Ešerys

Ešerys užauga iki 50 cm ilgio. Jo nugara yra tamsiai žalsva, o pilvas baltas. Šonai žalsvai gelsvi su tamsiomis skersinėmis juostomis. Ešerys pasižymi tvirta tekstūra ir švelniu, šiek tiek salstelėjusiu skoniu. Jį galima kepti orkaitėje, keptuvėje, troškinti garuose ar net valgyti žalią.

Skaityti toliau


Krevetės

Krevetės

Krevetės yra labai mėgstamos visame pasaulyje. Jas galima virti, kepti keptuvėje arba ant grotelių. Jomis gardinamos sriubos ir troškiniai. Krevečių galvos ir kiautai taip pat naudojami maistui, iš jų gaminami sultiniai žuvies patiekalams. Šios jūros gėrybės pasižymi gaiviu, lengvai salstelėjusiu skoniu.

Skaityti toliau


Moliuskai

Moliuskai

Moliuskai yra labai universalios jūros gėrybės. Jų mėsa naudojama maistui, o perlai ir kriauklės – papuošalams ir perlamutrui gaminti. Dauguma jų valgomi kepti, virti ar troškinti, tačiau kai kurie moliuskai, pavyzdžiui, midijos ir austrės, dažniausiai patiekiami žali.

Skaityti toliau


Kalmaras

Kalmaras

Kalmaras – tai galvakojis moliuskas pasižymintis švelniu, šiek tiek salstelėjusiu skoniu. Jo minkšta mėsa lengvai sugeria prieskonius ir paruošiama per kelias minutes.

Skaityti toliau


Pienas

Pienas

Pienas yra universalus gėrimas, vartojamas visame pasaulyje. Iš jo gaminami įvairūs pieno produktai, tokie kaip grietinė, grietinėlė, sviestas, varškė, sūris, jogurtas, rūgpienis, kefyras, airanas ir pieno milteliai. Pagrindinis pieno šaltinis yra karvė, tačiau kai kuriuose regionuose mieliau vartojamas ožkos, avies, buivolės ar kumelės pienas.

Skaityti toliau




© 2024 sveikiau.lt