Somatotropinas

Somatotropinas

Somatotropinas (STH, GH, HGH) – tai augimo hormonas, kuris yra ypač svarbus vaikams, tačiau būtinas ir suaugusiems bei vyresnio amžiaus žmonėms. Jis ne tik reguliuoja augimą, bet ir yra atsakingas už riebalų, angliavandenių bei baltymų apykaitą, todėl dalyvauja ir kūno svorio reguliavime. Augimo hormono trūkumas gali būti staigaus svorio padidėjimo priežastis.

Augimo hormonas brandžiame amžiuje


Augimo hormonas būtinas kolageno sintezei, kremzlinio audinio formavimuisi bei gerojo ir blogojo cholesterolio balanso reguliavimui. Nuo jo priklauso odos stangrumas, sveiki sąnariai ir „švarios“ kraujagyslės. Kai somatotropinas išsibalansuoja ir atsiranda ilgalaikis jo stygius, gali padidėti tokių ligų kaip aterosklerozė, infarktas ir insultas rizika.

Somatotropinas taip pat reikalingas kaulams stiprinti ir normaliam raumenų tonusui palaikyti. Jis sumažina osteoporozės riziką ir pagerina judesių koordinaciją.

Somatotropinas ir miegas


Somatotropinas daugiausia gaminasi kūnui esant ramybės būsenoje, todėl pakankamas ir kokybiškas miegas yra būtinas. Ypač svarbu pavakarieniauti ne vėliau kaip 3 valandos prieš gulantis į lovą, tuomet organizmas galės laiku suvirškinti maistą. Esant tuščiam skrandžiui miego metu skaidomi riebalai, o tam reikalingas somatotropinas, todėl ir padidėja jo gamyba. Kad šis procesas vyktų sklandžiai ir nenutrūktų, cukraus kiekis kraujyje taip pat turi būti normos ribose. Sportas ir fiziniai pratimai irgi skatina somatotropinio hormono gamybą.

Akromegalija


Akromegalija – tai gana reta liga, kurią sukelia augimo hormono perteklius. Ji pasireiškia tokiais simptomais kaip galūnių ir vidaus organų padidėjimas, sąnarių skausmai, aukštas kraujo spaudimas ir sutrikusi medžiagų apykaita. Kartais akromegalijai diagnozuoti gali prireikti net 10–12 metų.



© 2023 sveikiau.lt