Antioksidantai ir jų įtaka organizmui

Antioksidantai ir jų įtaka organizmui

Antioksidantas – tai medžiaga, kuri padeda apsaugoti mūsų kūną nuo žalingų laisvųjų radikalų poveikio. Laisvieji radikalai yra nestabilios molekulės, kurios gali pažeisti ląsteles ir sukelti įvairias ligas, tokias kaip vėžys, širdies ligos ar priešlaikinis senėjimas. Antioksidantai veikia kaip skydas, kuris neutralizuoja laisvuosius radikalus ir apsaugo organizmą nuo jų daromos žalos.

Antioksidantai taip pat gali prisidėti prie geresnės imuniteto veiklos. Jie stiprina apsaugines organizmo funkcijas ir padeda kovoti su infekcijomis bei uždegimais.

Antioksidantai svarbūs ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Jie padeda išlaikyti odą jauną ir spindinčią, mažina raukšlių atsiradimą ir apsaugo ją nuo pažeidimų, kuriuos sukelia saulės spinduliai ar oro tarša.

Antioksidantai natūraliai aptinkami daugelyje augalinių maisto produktų, ypač uogose, vaisiuose ir daržovėse. Geriausi antioksidantai – vitaminai C ir E, beta-karotinas, flavonoidai ir selenas, randami citrusiniuose vaisiuose, riešutuose bei sėklose. Ypatingai daug šių medžiagų turi toks supermaistas kaip mėlynės, špinatai ir brokoliai.

Antioksidantai ne tik gaunami su maistu, bet ir gaminami mūsų organizme. Tačiau senstant ar patiriant stresą antioksidantų gamyba gali sumažėti, todėl svarbu papildyti jų atsargas sveika mityba.




Beta karotenas – nauda ne tik akims

Beta karotenas – nauda ne tik akims

Beta karotenas arba beta karotinas yra ryškiai oranžinis pigmentas, kurio gausu oranžinės spalvos vaisiuose bei daržovėse, tokiuose kaip morkos, moliūgai ar paprikos. Tačiau jo taip pat galima rasti ir žaliose lapinėse daržovėse, pvz,. špinatuose ir brokoliuose. Šis pigmentas ne tik suteikia spalvą daržovėms ir vaisiams, bet ir yra svarbus antioksidantas mūsų sveikatai.

Skaityti toliau


Kaip susidaro toksinai organizme?

Kaip susidaro toksinai organizme?

Toksinai yra nuodingos medžiagos, kurios gali patekti į mūsų organizmą iš aplinkos arba susidaryti dėl vidinių procesų. Šios medžiagos gali kauptis įvairiuose organuose ir audiniuose, trikdyti normalią organizmo veiklą ir sukelti įvairias sveikatos problemas. Nors organizmas turi natūralius detoksikacijos mechanizmus, tokius kaip kepenys ir inkstai, pernelyg didelis toksinų kiekis gali apsunkinti jų darbą.

Skaityti toliau


Vitaminai, jų rūšys ir svarba

Vitaminai, jų rūšys ir svarba

Vitaminai yra būtinos organinės medžiagos, kurios užtikrina mūsų sveikatą ir normalią kūno veiklą. Jų yra 13 ir mūsų organizmui jie reikalingi tik nedideliais kiekiais. Nors patys vitaminai nėra nei energijos šaltinis, nei statybinė medžiaga, tačiau be jų organizmo veikla būtų neįmanoma. Jie prisideda prie energijos gamybos, imuninės sistemos stiprinimo, ląstelių augimo ir dalyvauja daugelyje kitų svarbių biocheminių procesų.

Skaityti toliau


Kas yra laisvieji radikalai ir kokią žalą jie kelia?

Kas yra laisvieji radikalai ir kokią žalą jie kelia?

Laisvieji radikalai yra nestabilios molekulės, kurios turi neporinius elektronus. Dėl šių nesuporuotų elektronų jie yra labai reaktyvūs ir linkę reaguoti su kitomis molekulėmis, siekdami stabilizuotis. Galima sakyti, kad laisvieji radikalai – tai labai karštos ugnies kibirkštys, ieškančios prisitvirtinti prie bet ko, ką sutinka, taip žalodamos kitus. Šis procesas vadinamas oksidacija, o jo metu pažeidžiamos ląstelės. Tai gali lemti greitesnį senėjimą ir įvairias ligas, tokias kaip vėžys ar širdies ligos.

Skaityti toliau


„Meilės hormonas“ oksitocinas

„Meilės hormonas“ oksitocinas

Oksitocinashormonas, atliekantis svarbų vaidmenį žmonių tarpusavio santykiuose. Jis išsiskiria apkabinimų ir bučinių metu, padėdamas mums jaustis artimesniems ir labiau susijusiems su tais žmonėmis. Tačiau oksitocino poveikis neapsiriboja vien romantiškais santykiais, jis stiprina ir ryšius su draugais bei šeima.

Skaityti toliau


E maisto priedai – kas tai?

E maisto priedai – kas tai?

Maisto priedai – tai natūralios arba sintetinės medžiagos, dedamos į maisto produktus, kad pagerintų jų skonį, išvaizdą, tekstūrą ar prailginti jų galiojimo laiką. Jie gali būti naudojami kaip dažikliai, konservantai, saldikliai, tirštikliai ir kt. Nors dauguma maisto priedų yra saugūs ir patvirtinti naudojimui, kai kurie gali sukelti alergines reakcijas ar kitas sveikatos problemas, ypač žmonėms su padidėjusiu jautrumu.

Skaityti toliau


Kodėl kankina nemiga?

Kodėl kankina nemiga?

Nemiga yra dažna problema, su kuria susiduria daugelis žmonių visame pasaulyje. Tai miego sutrikimas, kai žmogui sunku užmigti, kamuoja dažnas prabudinėjimas naktį arba pabudęs jaučiasi nepailsėjęs. Nemiga gali būti laikina arba lėtinė, priklausomai nuo to, kiek laiko ji trunka ir kaip dažnai pasikartoja.

Skaityti toliau


Faktai apie jogą

Faktai apie jogą

Joga – tai senovinė praktika, kilusi iš Indijos, kuri apjungia fizinius pratimus, kvėpavimo technikas ir meditaciją. Atliekant jogą, dėmesys skiriamas kūno ir proto harmonijai, siekiant sukurti vidinę ramybę ir pusiausvyrą. Pratimai atliekami lėtai, sutelkiant dėmesį į kvėpavimą, o tai padeda sumažinti įtampą ir stresą.

Skaityti toliau


Greitas maistas – žala sveikatai

Greitas maistas – žala sveikatai

Greitas maistas (angl. fast food) yra greitai paruošiama ir lengvai prieinama maisto rūšis. Paprastai tai reiškia maistą, pagamintą iš iš anksto paruoštų ingredientų, kad būtų galima greitai patiekti klientams. Greito maisto restoranai dažniausiai specializuojasi gaminant tokius patiekalus kaip mėsainiai, picos, bulvytės fri, vištienos sparneliai, sumuštiniai, kebabai, tako, dešrainiai, kibinai ir čeburekai.

Skaityti toliau


Kas yra inulinas ir kokia jo nauda?

Kas yra inulinas ir kokia jo nauda?

Inulinas yra natūrali skaidulinė medžiaga, dažnai randama augaluose, ypač šaknyse ir gumbavaisiuose, tokiuose kaip cikorijos, topinambai, artišokai, svogūnai ir česnakai. Ši skaidula yra labai vertinga dėl savo teigiamo poveikio žmogaus sveikatai. Ji veikia kaip prebiotikas – medžiaga, kuri maitina gerąsias žarnyno bakterijas, tokias kaip bifidobakterijos ir laktobacilos, kurios padeda palaikyti sveiką virškinimo sistemą.

Skaityti toliau




© 2024 sveikiau.lt