Špinatai

Špinatai

Špinatai – itin vertingas augalinis produktas, turintis daug maistinių medžiagų ir pasižymintis baltymų gausa bei mažu kalorijų skaičiumi. Ši lapinė daržovė puikiai papildo dietinę mitybą bei yra labai mėgstama vegetarų ir veganų. Tačiau špinatų nepatartina valgyti dideliais kiekiais ar kasdien, nes juose esanti aukšta vitaminų ir mineralų koncentracija gali sukelti hipervitaminozę.

Špinatai yra galingas antioksidantas ir ne tik stiprina imuninę sistemą, bet ir naudingi akims, odai ir nervų sistemai. Be to, gali apsaugoti nuo daugybės ligų, tokių kaip infarktas, aterosklerozė, osteoporozė, vėžys ar uždegimai.

Špinatai valgomi švieži arba termiškai apdoroti. Šviežius reikia sunaudoti per dvi paras, antraip juose randami nitratai pavirs į organizmui kenksmingus nitritus. Jauni špinatų lapai yra lengviausiai virškinami. Lapuose esantys fermentai ir ląsteliena reguliuoja žarnyno veiklą ir apsaugo nuo vidurių užkietėjimo. Peraugę špinatai yra nuodingi ir vartojimui netinka.

Špinatai – maistinė vertė (100 g)


Kalorijos
– 23 kcal

Angliavandeniai 
– 4 g
Natūralus cukrus – 0,4 g
Skaidulinės medžiagos – 2 g

Baltymai
– 3 g
Riebalai – 0,4 g

Vitaminas A – 469 μg
Beta karotenas – 5 630 μg
Liuteinas ir zeaksantinas – 12 200 μg

Vitaminas B3 (niacinas) – 700 μg
Vitaminas B4 (cholinas) – 19 000 μg
Vitaminas B6 (piridoksinas) – 200 μg
Vitaminas B9 (folio rūgštis) – 194 μg

Vitaminas C – 28 mg
Vitaminas E – 2 mg

Vitaminas K
– 483 μg

Fosforas
– 49 mg
Geležis – 3 mg
Kalcis – 99 mg
Kalis – 558 mg
Magnis – 79 mg
Manganas – 1 mg
Natris – 79 mg




Salieras

Salieras

Salieras yra universalus augalas, kurį galima valgyti ir žalią, ir termiškai apdorotą. Iš žalio ruošiamos salotos, spaudžiamos sultys ir blenderiuojami žalieji kokteiliai. Iš termiškai apdoroto gaminamos sriubos ir troškiniai. Abejais atvejais naudojamos visos jo dalys – tiek lapai, tiek lapkočiai, tiek šaknys.

Skaityti toliau


Ropė

Ropė

Ropė – labai naudinga daržovė, turinti mažai kalorijų, todėl užtikrina sveiką mitybą ir padeda lieknėti. Ją į racioną galima įtraukti gana nesunkiai, tiesiog visur vartoti kaip alternatyvą bulvėms.

Skaityti toliau


Ridikas

Ridikas

Ridikas gali būti baltos, raudonos, melsvos ar juodos spalvos. Jo skonis yra aštrus ir šiek tiek pikantiškas. Tai itin mažai kalorijų turinti daržovė – tik 16 kcal.

Skaityti toliau


Žiedadulkės

Žiedadulkės

Žiedadulkės skiriasi savo dydžiu ir forma. Jos gali būti įvairių spalvų – nuo baltų, geltonų, oranžinių iki rudų, tamsiai raudonų, violetinių ar juodų.

Skaityti toliau


Saldžioji paprika

Saldžioji paprika

Saldžioji paprika pasižymi spalvų ir formų įvairove. Ji gali būti raudona, oranžinė, geltona, balta, žalia, violetinė ar beveik juoda, pailgos ar apvalesnės formos, bei skirtingų dydžių.

Skaityti toliau


Cukinija

Cukinija

Cukinija gali būti žalios arba geltonos spalvos. Tai viena vertingiausių ir sveikiausių daržovių, turinti tik 17 kilokalorijų. Geriausia ją valgyti žalią arba keptą ant grotelių, nes ji gan stipriai sugeria riebalus. Be to, cukinijų žiedai taip pat tinka maisto gaminimui.

Skaityti toliau


Poras

Poras

Poras dažniausiai naudojamas kaip prieskonis. Jis išsiskiria savo intensyviu skoniu ir kvapu, kurie žadina apetitą. Baltąją poro dalį galima valgyti tiek šviežią, tiek termiškai apdorotą, o žaliąja gardinamos sriubos ir troškiniai.

Skaityti toliau


Patisonas

Patisonas

Patisonas – balta, geltona, žalia ar juostuota moliūgų šeimos daržovė, primenanti skraidančią lėkštę arba apskritą iškilusį pyragą. Patisoną geriausia valgyti jauną, nevisiškai subrendusį, tada iš jo išeina skanus troškinys, tyrė, marmeladas, uogienė ar kompotas. Jį taip pat galima marinuoti ir rauginti. Be to, tai dekoratyvinis augalas, tad įdaryti patisonai ne tik aprūpins organizmą reikalingomis maisto medžiagomis, bet ir puikiai tiks šventiniam stalui papuošti.

Skaityti toliau


Agurotis

Agurotis

Agurotis gali būti cilindriškos arba apvalios formos, baltos, gelsvos ar žalsvos spalvos ir sverti nuo 2 iki 4 kilogramų. Jis valgomas žalias, jei dar nėra visiškai subrendęs, arba termiškai apdorotas. Šios daržovės kilmės šalis – Italija.

Skaityti toliau


Salota

Salota

Salota yra labai įvairi, o jos rūšių yra begalė, nuo lapinių iki kruopščiai formuotų gūžinių. Šios daržovės spalvų paletė taip pat plati – nuo žalios, geltonos, rausvos iki raudonos, mėlynos ar net juodos.

Skaityti toliau




© 2024 sveikiau.lt