Kuo naudingi lęšiai?

Kuo naudingi lęšiai?

Lęšiaiankštiniai augalai, pasižymintys aukšta maistine verte. Jie puikus augalinių baltymų šaltinis, todėl yra itin vertinami vegetariškoje ir veganiškoje mityboje.

Lęšiai aprūpina mūsų organizmą gyvybiškai svarbiais mineralais. Tai vienas geriausių geležies ir folio rūgšties šaltinių, ypač naudingas žmonėms, kuriems reikia stiprinti imunitetą ar pagerinti kraujo kokybę. Juose taip pat daug magnio, cinko ir kalio, kurie svarbūs širdies sveikatai ir kraujospūdžio reguliavimui.

Lęšiai yra vertingas skaidulų šaltinis. Skaidulos skatina gerųjų bakterijų dauginimąsi žarnyne, o tai svarbu ne tik virškinimui, bet ir bendrai organizmo imuninės sistemos būklei. Reguliarus lęšių vartojimas gali padėti išvengti vidurių užkietėjimo ir sumažinti riziką susirgti tam tikromis žarnyno ligomis.

Lęšiai turi mažai riebalų ir daug sudėtinių angliavandenių, todėl padeda palaikyti stabilų gliukozės kiekį kraujyje. Tai ypač svarbu žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu. Be to, lęšiuose esantys antioksidantai, tokie kaip flavonoidai ir fenoliai, gali padėti apsaugoti organizmą nuo uždegiminių procesų ir lėtinių ligų.

Kaip ir kiti ankštiniai augalai, lęšiai turi fitatų. Tai natūralios medžiagos, trukdančios įsisavinti kai kuriuos mineralus, pavyzdžiui, geležį ar cinką. Tačiau šių medžiagų poveikį galima sumažinti mirkant lęšius prieš virimą. Mirkymas ne tik pagerina maistinių medžiagų įsisavinimą, bet ir padeda sutrumpinti virimo laiką bei sumažinti nepageidaujamų dujų kaupimąsi žarnyne. Tai paprastas, bet veiksmingas būdas dar labiau padidinti lęšių naudą organizmui.




Kraujo spaudimas ir jo įtaka sveikatai

Kraujo spaudimas ir jo įtaka sveikatai

Kraujo spaudimas – tai jėga, kuria kraujas spaudžia kraujagyslių sieneles, kai teka per kūną. Šis procesas yra būtinas, kad deguonis ir maistinės medžiagos pasiektų mūsų organus ir audinius. Kraujospūdis matuojamas dviem skaičiais: sistoliniu (viršutiniu) ir diastoliniu (apatiniu). Pavyzdžiui, 120/80 mmHg yra normalus kraujo spaudimas.

Skaityti toliau


Skydliaukė – vienas svarbiausių organų

Skydliaukė – vienas svarbiausių organų

Skydliaukė – stambi, drugelio formos liauka, esanti priekinėje kaklo dalyje, žemiau Adomo obuolio. Tai viena svarbiausių organizmo dalių, atsakinga už hormonų, reguliuojančių medžiagų apykaitą, gamybą. Šioje liaukoje sintetinami du pagrindiniai hormonaitiroksinas ir trijodtironinas, kurie daro įtaką beveik visoms kūno funkcijoms.

Skaityti toliau


Kokios yra maistinės medžiagos?

Kokios yra maistinės medžiagos?

Maistinės medžiagos yra būtinos mūsų organizmui, kad jis galėtų tinkamai funkcionuoti ir išliktų sveikas. Tai yra įvairios medžiagos, kurias gauname su maistu ir kurios padeda mūsų kūnui augti, atkurti pažeistus audinius bei palaikyti energijos lygį. Be jų gyvybiniai procesai tiesiog sustotų.

Skaityti toliau


Kaip argininas gali pagerinti sveikatą?

Kaip argininas gali pagerinti sveikatą?

Argininas, dar žinomas kaip L-argininas – tai viena iš pusiau nepakeičiamų aminorūgščių, dalyvaujančių įvairiuose organizmo procesuose, įskaitant kreatino gamybą. Ši aminorūgštis dažnai vadinama baltymų „statybine medžiaga“, tačiau jos nauda yra daug platesnė nei vien tik baltymų sintezė.

Skaityti toliau


Rauginti kopūstai – nauda virškinimui ir imunitetui

Rauginti kopūstai – nauda virškinimui ir imunitetui

Rauginti kopūstai – tai natūralūs probiotikai. Šių daržovių fermentacijos metu susidaro naudingi mikroorganizmai, padedantys palaikyti sveiką žarnyno mikroflorą. Reguliarus raugintų kopūstų vartojimas gerina virškinimą, stiprina imuninę sistemą ir netgi gali sumažinti uždegiminius procesus organizme.

Skaityti toliau


Kas yra cukrinis diabetas?

Kas yra cukrinis diabetas?

Cukrinis diabetas, arba cukraligė, yra lėtinė liga, kuri paveikia organizmo gebėjimą reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje. Ši liga atsiranda, kai kasa nepagamina pakankamai insulino arba kai organizmas negali efektyviai panaudoti pagaminto insulino. Insulinas – tai hormonas, padedantis gliukozei patekti į ląsteles ir būti panaudotai kaip energijos šaltinis. Insulino trūkumas arba jo neveiksmingumas gali gerokai padidinti gliukozės koncentracija kraujyje, o tai ilgainiui gali sukelti rimtas sveikatos problemas.

Skaityti toliau


Ar maisto papildai naudingi?

Ar maisto papildai naudingi?

Maisto papildai – tai produktai, skirti papildyti kasdienę mitybą ir aprūpinti organizmą reikalingomis maistinėmis medžiagomis, kurių galbūt trūksta dėl nepakankamos arba nesubalansuotos mitybos. Tai gali būti vitaminai, mineralai, aminorūgštys, augaliniai ekstraktai, riebalų rūgštys ar kitos naudingos medžiagos. Papildai gali pagerinti sveikatą, padidinti energijos lygį, sustiprinti imunitetą ar padėti pasiekti konkrečius tikslus, pavyzdžiui, sporto srityje.

Skaityti toliau


Alkoholis ir svoris

Alkoholis ir svoris

Alkoholis – tai medžiaga, kuri veikia žmogaus smegenis ir centrinę nervų sistemą. Vartojant alkoholį, organizme vyksta įvairūs pokyčiai – nuo atsipalaidavimo ir euforijos iki koordinacijos sutrikimų ir atminties praradimo. Ilgalaikis alkoholio vartojimas gali pažeisti kepenis, smegenis, širdį ir kitas gyvybiškai svarbias sistemas bei sukelti sunkią kepenų ligą, vadinamą ciroze.

Skaityti toliau


Kas sukūrė keto dietą ir kokiu principu ji veikia?

Kas sukūrė keto dietą ir kokiu principu ji veikia?

Keto dieta, dar žinoma kaip ketogeninė mityba, atsirado 1920 metais. Ją sukūrė gydytojas Russellas Wilderis kaip epilepsijos gydymo būdą, kai vaistai nebuvo tokie veiksmingi kaip šiandien. Pastebėta, kad ši dieta padeda sumažinti priepuolių skaičių, ypač vaikams.

Skaityti toliau


Kas yra baltymai?

Kas yra baltymai?

Baltymai, dar žinomi kaip proteinai, yra sudėtingos molekulės, kurios sudaro gyvybės pagrindą. Jie atlieka daugybę gyvybiškai svarbių funkcijų visose gyvose ląstelėse. Baltymai susideda iš mažesnių vienetų – aminorūgščių. Šios aminorūgštys, kurių žmogaus organizme yra 20 skirtingų rūšių, jungdamosios įvairiais būdais, sudaro didžiulį baltymų spektrą.

Skaityti toliau




© 2024 sveikiau.lt