Cinkas yra itin svarbus mikroelementas, kurio stygius ilgainiui sukelia rimtus negalavimus, tokius kaip alergijos, diabetas, katarakta ir kurtumas. Be to, vyrams gali pasireikšti prostatos adenoma, o vaikams – raidos sutrikimai. Cinko trūkumas taip pat siejamas su epilepsija, šizofrenija ir kitomis psichinėmis ligomis.
Cinkas – būtinas raumenų, dantų, kepenų, kraujo ir centrinės nervų sistemos elementas. Jis taip pat dalyvauja baltymų sintezėje ir hormonų, ypač lytinių, apykaitoje. Yra svarbus širdžiai, virškinimui, odai, akims ir imunitetui. Cinko nauda organizmui yra labai įvairi ir išties didelė.
Cinkas gaunamas su maistu. Jo gausa pasižymi įvairios sėklos, riešutai, ankštiniai augalai, mėsa ir jūros gėrybės. Rekomenduojama cinko dienos norma suaugusiems yra apie 12-15 miligramų.
MAISTO PRODUKTAI – CINKAS (100g)
Kanapių sėklos – 10 mg
Sezamo sėklos – 8 mg
Anakardžiai – 6 mg
Jautiena – 6 mg
Chia sėklos – 5 mg
Soja – 5 mg
Avinžirniai – 3 mg
Bolivinė balanda – 3 mg
Graikiniai riešutai – 3 mg
Migdolai – 3 mg
Žemės riešutai – 3 mg
Lazdynų riešutai – 2,5 mg
Vištienos šlaunelės – 2,5 mg
Kalmaras – 2 mg
Kiauliena – 2 mg
Krevetės – 2 mg
Rudieji ryžiai – 2 mg
Vištiena – 2 mg
Putpelių kiaušiniai – 1,5 mg
Česnakas – 1,2 mg
Ešerys – 1 mg
Kokosas – 1 mg
Moliuskai – 1 mg
Silkė – 1 mg
Vištienos krūtinėlė – 1 mg
Vištų kiaušiniai – 1 mg
Avokadas – 0,7 mg
Pastarnokas – 0,6 mg
Artišokas – 0,5 mg
Brokolis – 0,4 mg
Bulvė – 0,4 mg
Granatas – 0,4 mg
Lašiša – 0,4 mg
Pienas – 0,4 mg
Kopūstas – 0,2 mg
Medus – 0,2 mg
Morka – 0,2 mg
Kalis yra nepaprastai svarbi mineralinė medžiaga, dalyvaujanti gyvybiniuose organizmo procesuose, tokiuose kaip angliavandenių ir baltymų apykaita, mineralų ir vandens balansas, kraujo spaudimo reguliavimas, širdies ritmas, raumenų ir nervų sistemos veikla.
Magnis – dar vienas svarbus mineralas, būtinas kaulų ir dantų struktūrai bei normaliai raumenų ir nervų sistemos veiklai. Didžioji jo dalis koncentruojasi kauluose, net ⅔ šio mineralo kiekio. Tačiau nepaisant to, magnio nauda yra labai plataus spektro ir įtakoja daugelį organizmo funkcijų.
Kalcis yra svarbus mineralas, nuo kurio priklauso ne tik stiprūs kaulai, bet ir funkcionalūs raumenys, sveika nervų sistema bei kitos gyvybinės kūno funkcijos. Kalcio nauda organizmui yra neapsakomai didelė ir svarbi.
Testosteronas yra lytinis, tiek moteriškas, tiek vyriškas hormonas, kurį sintetina sėklidės, kiaušidės ir antinksčiai. Tačiau vyrų testosterono lygis yra daug didesnis nei moterų.
Progesteronas – tai lytinis moteriškas hormonas, atsakingas už kūno paruošimą apvaisinimui ir nėštumo palaikymą. Jį pagrinde gamina kiaušidėse esantis geltonasis kūnelis, o nėštumo metu – placenta. Progesteronas taip pat skatina kolageno gamybą, būtino odos stangrumui ir elastingumui išlaikyti.
Varis yra labai reikšmingas mikroelementas, kuris atlieka svarbų vaidmenį organizme. Jis būtinas geležies pasisavinimui, hemoglobino sintezei, deguonies apykaitai, cukraus metabolizmui ir nervų sistemos funkcijoms. Kaip ir geležis, varis dalyvauja eritrocitų gamyboje, kaulų formavimesi, imuniteto stiprinime bei kraujotakos ir nervų sistemos veikloje.
Fosforas – tai būtinas organizmui mineralas, kuris kartu su kalciu yra pagrindinė kaulų ir dantų sudedamoji dalis. Be to, fosforas atlieka svarbų vaidmenį perduodant genetinę informaciją ir generuojant energiją. Dalyvauja medžiagų apykaitos ir augimo procesuose, aminorūgščių formavimesi bei nervų sistemos veikloje.
Jodas yra labai svarbus mikroelementas, kurio organizmui reikia mažomis dozėmis. Jis įeina į skydliaukės hormonų sudėtį ir dalyvauja kalcio absorbcijoje.
Selenas – būtinas mikroelementas, reikalingas organizmui labai nedidelėmis dozėmis. Jis aptinkamas įvairiuose maisto produktuose, tačiau jo kiekis maiste dažniausiai priklauso nuo seleno koncentracijos dirvožemyje ir vandenyje, kuriame augo ir gyveno augalai bei gyvūnai.
Geležis organizme atlieka svarbų vaidmenį kraujo formavimesi ir deguonies transportavime. Tai nepakeičiama mineralinė medžiaga, gaunama tiek iš gyvulinės, tiek iš augalinės kilmės produktų. Tačiau geležies pasisavinimas iš maisto gali skirtis priklausomai nuo šaltinio. Iš mėsos pasisavinama apie 30 proc. geležies, o iš grūdinių kultūrų – tik 5-10 proc. Šis procentas dar labiau sumažėja, jei kava, arbata ar pieno produktai vartojami kartu su šiuo mineralu. Be to, geležis ir vitaminas C turi komandinį poveikį, todėl jie abu turėtų būti toje pačioje lėkštėje.