Kuo vertingi ir kuo pavojingi rudieji ryžiai?

Kuo vertingi ir kuo pavojingi rudieji ryžiai?

Rudieji ryžiai, arba pilno grūdo ryžiai – tai visaverčiai grūdai, turintys teigiamą poveikį žmogaus organizmui. Šie ryžiai nėra apdorojami, todėl nuo jų nepašalinamas sėlenų sluoksnis, kuriame gausu skaidulų, antioksidantų, mineralų bei vitaminų. Būtent dėl šios priežasties nevalyti ryžiai savo maistine verte gerokai lenkia baltuosius ryžius.

Rudieji ryžiai turtingi ląsteliena, kuri skatina virškinimą, kontroliuoja cholesterolio lygį kraujyje bei padeda išvengti vidurių užkietėjimo. Ląsteliena taip pat svarbi svorio metimui, nes suteikia sotumo jausmą ilgesniam laikui ir mažina apetitą.

Rudieji ryžiai yra vertingas mikroelementų, tokių kaip magnis, manganas, selenas ir silicis, šaltinis. Šie mineralai stiprina kaulus, imuninę sistemą ir reguliuoja medžiagų apykaitą. Be to, juose gausu vitamino B, būtino energijos gamybai ir nervų sistemos veiklai.

Nors rudieji ryžiai paprastai yra sveikas maistas, kai kuriais atvejais jų valgymas gali sukelti nepageidaujamų pasekmių:

  • Arsenas: rudi ryžiai, ypač jei yra auginami užterštoje dirvoje, gali turėti didesnį arseno kiekį nei balti, nes šis sunkusis metalas pagrinde kaupiasi grūdo luobelėje. Ilgalaikis arseno vartojimas gali būti siejamas su padidėjusia vėžio rizika ir kitomis sveikatos problemomis. Norint sumažinti arseno kiekį ryžiuose, rekomenduojama juos kruopščiai nuplauti, o vėliau virti dideliame kiekyje vandens (santykiu 1:6). Po virimo būtina nupilti vandenį.
  • Fitino rūgštis: ruduosiuose ryžiuose esanti fitino rūgštis gali apsunkinti tam tikrų mikroelementų, tokių kaip geležis ir cinkas, įsisavinimą. Tai gali būti svarbu, jei mityba nėra pakankamai įvairi ir organizmui trūksta šių mineralų.



ABO kraujo grupės

ABO kraujo grupės

Kraujo grupės – tai mūsų kraujo klasifikacija, pagrįsta unikaliais žymekliais, vadinamais antigenais – specifiniais baltymais, esančiais eritrocitų paviršiuje. Šie antigenai, kuriuos paveldime iš savo tėvų, lemia mūsų kraujo grupę ir atlieka svarbų vaidmenį mūsų imunitete.

Skaityti toliau


Kodėl svarbu palaikyti tinkamą organizmo pH?

Kodėl svarbu palaikyti tinkamą organizmo pH?

PH – tai skalė, kuri matuoja, ar kažkoks skystis yra rūgštinis, neutralus ar šarminis. Ši skalė svyruoja nuo 0 iki 14: jei pH yra mažesnis nei 7, tai reiškia, kad medžiaga yra rūgštinė, jei 7 – neutrali, o jei didesnis nei 7 – šarminė. Mūsų organizmas stengiasi palaikyti tam tikrą pH lygį įvairiose kūno vietose, kad visi procesai vyktų tinkamai.

Skaityti toliau


Kada fluoras naudingas, o kada ne?

Kada fluoras naudingas, o kada ne?

Fluoras – tai mikroelementas, natūraliai randamas vandenyje, dirvožemyje ir kai kuriuose maisto produktuose, tokiuose kaip juoda arbata, kava, lašiša, menkė, silkė ir graikiniai riešutai. Nors mūsų organizmui jo reikia nedideliais kiekiais, šis mineralas atlieka itin svarbų vaidmenį palaikant dantų ir kaulų sveikatą.

Skaityti toliau


Kalakutiena ir jos poveikis sveikatai

Kalakutiena ir jos poveikis sveikatai

Kalakutiena yra vienas iš sveikiausių baltymų šaltinių, dažnai naudojamas sveikoje mityboje. Ši mėsa turi mažai riebalų ir kalorijų, todėl puikiai tinka tiems, kurie siekia numesti svorio ar sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje.

Skaityti toliau


Kasdien būtinas vitaminas – B1

Kasdien būtinas vitaminas – B1

Vitaminas B1, dar žinomas kaip tiaminas – tai gyvybiškai svarbus vitaminas. Jis padeda organizmui angliavandenius paversti energija, todėl yra esminis tinkamam smegenų ir raumenų funkcionavimui. Be jo mūsų kūnas negalėtų efektyviai panaudoti maisto kaip energijos šaltinio.

Skaityti toliau


Triptofanas – kas tai?

Triptofanas – kas tai?

Triptofanas yra nepakeičiama aminorūgštis, kurios mūsų organizmas negali pasigaminti pats, todėl ją turime gauti su maistu. Ši aminorūgštis itin svarbi tinkamai nervų sistemos veiklai ir geros nuotaikos palaikymui.

Skaityti toliau


Kardio treniruotės – nauda ne tik širdžiai

Kardio treniruotės – nauda ne tik širdžiai

Kardio treniruotės – tai fizinio aktyvumo forma, kurioje dirbama dideliu intensyvumu, didinant širdies ritmą ir kvėpavimo dažnį. Šio tipo treniruotės apima tokias veiklas kaip bėgimas, dviračio minimas, plaukimas, šokinėjimas per virvutę ir daugelį kitų, padedančių lavinti širdies ir kraujagyslių sistemą.

Skaityti toliau


Kas yra osteoporozė?

Kas yra osteoporozė?

Osteoporozė – tai kaulų liga, kuomet pasireiškia kaulų retėjimas. Kaulai tampa trapūs ir lengvai pažeidžiami. Net menkiausias kritimas ar smūgis gali baigtis lūžiu, nors sveiki kaulai tokią traumą atlaikytų.

Skaityti toliau


Kodėl svarbus tinkamas omega-3 ir omega-6 santykis?

Kodėl svarbus tinkamas omega-3 ir omega-6 santykis?

Omega-6, arba linolo rūgštis, yra nepakeičiamos riebalų rūgštys. Tai reiškia, kad mūsų organizmas pats jų pasigaminti negali, todėl jas turime gauti su maistu. Šios polinesočiosios riebalų rūgštys – gerieji riebalai yra būtini ląstelių struktūrai ir normaliam kūno funkcionavimui.

Skaityti toliau


Žuvis ir sveika mityba – neatsiejami dalykai

Žuvis ir sveika mityba – neatsiejami dalykai

Žuvis yra vienas vertingiausių maisto produktų, kurį galime įtraukti į savo mitybą. Joje gausu aukštos kokybės baltymų, padedančių atkurti ir sustiprinti raumenų audinius, o tai ypač svarbu sportuojantiems. Be to, žuvies baltymai yra lengvai virškinami, todėl ji puikiai tinka žmonėms su jautria virškinimo sistema.

Skaityti toliau




© 2024 sveikiau.lt