Brokolis – viena iš 100 kopūstų rūšių, kurioje, kaip ir kituose kopūstuose yra rafinozės. Tai cukraus rūšis, kurios žmogaus organizmas nepajėgia suvirškinti, dėl ko gali susidaryti dujos ir pasireikšti pilvo pūtimas, tad brokoliais nereikėtų piktnaudžiauti.
Brokolis turi daug vitamino C, kuris padeda geriau pasisavinti geležį, todėl ši daržovė puikiai tinka kaip garnyras prie mėsos. Jame taip pat gausu fermentų, flavonoidų bei vitamino K, būtino kraujo krešėjimo ir kaulų metabolizmo procesams.
Kalorijos – 34 kcal
Angliavandeniai – 7 g
Natūralus cukrus – 2 g
Skaidulinės medžiagos – 3 g
Baltymai – 3 g
Riebalai – 0,4 g
Vitaminas A – 31 μg
Alfa karotenas – 25 μg
Beta karotenas – 361 μg
Liuteinas ir zeaksantinas – 1400 μg
Vitaminas B3 (niacinas) – 600 μg
Vitaminas B4 (cholinas) – 19 000 μg
Vitaminas B5 (pantoteno rūgštis) – 600 μg
Vitaminas B6 (piridoksinas) – 200 μg
Vitaminas B9 (folio rūgštis) – 63 μg
Vitaminas C – 89 mg
Vitaminas K – 102 μg
Chromas – 16 µg
Cinkas – 400 µg
Fosforas – 66 mg
Geležis – 0,7 mg
Kalcis – 47 mg
Kalis – 316 mg
Magnis – 21 mg
Natris – 33 mg
Siera – 220 mg
Kopūstas – puikus svorio metimo komponentas, kurį, dėl jo mažo kalorijų skaičiaus, tikrai vertėtų įtraukti į dietą. Jis taip pat pasižymi dideliu skaidulų kiekiu, kurios suteikia sotumo jausmą ilgesniam laikui.
Česnakas – universaliausias maisto produktas pasaulyje ir dažniausiai naudojamas prieskonis, suteikiantis maistui viliojantį aromatą ir nuostabų skonį.
Saulėgrąžų aliejus – tai augalinis aliejus, kuris, kaip ir daugelis kitų, išgaunamas iš sėklų. Jis gali būti rafinuotas arba ne. Bet kuriuo atveju jo negalima laikyti šviesoje ir šiltai, nes pradės oksiduotis, apkars ir taps nuodingas. Pradarytą aliejų geriausia laikyti šaldytuve, taip jis ilgiau išliks šviežias.
Medus – daug kalorijų turintis produktas, kurį iš esmės sudaro angliavandeniai, pagrinde gliukozė ir fruktozė. Tai natūralus saldiklis, naudojamas kaip sveikesnis cukraus pakaitalas.
Pastarnokas panašus į morką, o jo skonis primena petražolę ir salierą. Seniau tai buvo labai populiari daržovė, kurią žmonės vartojo taip, kaip dabar vartojama bulvė. Jis buvo mėgstamiausias garnyras prie žuvies ar mėsos, jį dėdavo į sriubas ir troškinius. Šiandien pastarnokas labiau naudojamas kaip prieskonis. Pastarnoko lapais ir žaliais gumbais gardinamos salotos, o termiškai apdorotu – mišrainės, troškiniai, sriubos bei mėsos patiekalai.
Artišokas virtuvėje priskiriamas daržovėms, tačiau iš tiesų tai dagių šeimos augalas, arba paprasčiau tariant – gėlė.
Rabarbaras – vertingas augalas, pasižymintis kalio, beta karoteno ir vitamino K gausa. Tačiau valgomi tik jo stiebai, šaknys naudojamos kaip vaistas, o lapų vartoti nedera.
Bulvė – daug kalorijų ir krakmolo turinti daržovė, kurios tikrai nereikėtų valgyti vakarais. Ji pasižymi kalio, vario ir silicio gausa. Joje taip pat yra cinko, magnio, mangano, fosforo, vitamino C, niacino bei kitų B grupės vitaminų. Be to, 250 gramų bulvių gali aprūpinti organizmą didele geležies norma, net 8 mg, o tai – 45 proc. dienos kiekio. Tačiau nereikia pamiršti, kad terminio apdorojimo metu kai kurių elementų, tokių kaip kalis, fosforas ir vitaminas C, skaičius gerokai sumažėja.
Moliūgas yra universali daržovė, kurią galima naudoti tiek saldiems, tiek sūriems patiekalams ir net namų dekoravimui. Moliūgų rūšių yra labai daug ir įvairių, vienos iš pagrindinių būtų didysis, muskatinis, aliejinis ir spagetinis. Tačiau pats populiariausias – sviestinis moliūgas, pasižymintis švelniu riešutų skoniu.
Agurkas, skirtingai nei kiti augalinės kilmės produktai, turi ganėtinai mažai vitaminų ir mineralų. Daugiausia, ką galima jame rasti, tai šiek tiek vitamino K, geležies, kalcio, kalio, silicio ir fosforo. Šią daržovę pagrinde sudaro vanduo, net 95 proc., todėl tai nėra labai maistingas augalas. Tačiau, nepaisant to, jis gana populiarus ir yra viena iš labiausiai paplitusių daržovių pasaulyje.